Mycie Wlosow Odzywka
Jak stosować odżywkę do włosów?
Opublikowano Dodaj komentarz

Jak stosować odżywkę do włosów?

Mycie Wlosow Odzywka

Stosowanie odżywki do włosów pozwala na zachowanie zdrowia, elastyczności i blasku włosów, dzięki czemu stają się one mniej podatne na uszkodzenia. Odżywki wypełniają ubytki w strukturze włosa, zapewniając mu tym samym optymalne nawilżenie oraz ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, na przykład promieniowania UV. 

Jak często używać odżywkę do włosów? 

Prawidłowe stosowanie odżywki rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego produktu, dostosowanego do typu włosów oraz ich aktualnych potrzeb. W tym przypadku bardzo ważna jest równowaga PEH, czyli dostarczanie włosom odpowiedniej ilości protein, emolientów i humektantów. Bardzo ważne jest, aby odżywka wspierała te trzy aspekty, ponieważ: 

 • białka wzmacniają włosy, 
 • emolienty wygładzają ich strukturę, 
 • humektanty odpowiadają za nawilżenie. 

W takim razie, jak często używać odżywki do włosów? Kiedy już wybierzesz odpowiedni produkt, spójrz na etykietę, a tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Niektóre odżywki polecane są przy każdym myciu, a niektóre sprawdzą się tylko raz lub dwa razy w tygodniu. 

Jak nakładać odżywkę na włosy? 

Aplikacja odżywki powinna nastąpić po dokładnym umyciu włosów szamponem i delikatnym osuszeniu ich ręcznikiem do stopnia, kiedy są wilgotne, lecz nie kapiące. Polecamy Ci również poprzedzić produkt nawilżający peelingiem, na przykład enzymatycznym, który doskonale oczyści Twoją skórę głowy. 

Produkt należy nałożyć równomiernie, zaczynając od środkowej części włosów aż po końce, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. Bardzo ważne jest unikanie nasady włosów oraz skóry głowy, ponieważ w ten sposób możesz doprowadzić do szybszego przetłuszczenia się włosów. 

Czas działania odżywki zależy od jej rodzaju – odżywki bez spłukiwania pozostają na włosach, natomiast te wymagające spłukania powinny być zmyte po kilku minutach. Tyle wystarczy, aby składniki aktywne wniknęły w strukturę włosa. Spłukując wybrany produkt, sięgnij po ciepłą wodę. Odpowiednia temperatura dokładnie pozbędzie się produktu. 

Dodatkowe wskazówki dotyczące nakładania odżywki

 Dopiero zaczynasz swoją przygodę z odżywkami do włosów i jeszcze nie wiesz, jak dokładnie stosować takie produkty? Przede wszystkim dokładnie przeczytaj etykietę i zapoznaj się ze wskazówkami producenta. Ponadto: 

 • nakładaj odżywkę od połowy długości włosów, unikaj skóry głowy, 
 • nie trzymaj zbyt długo produktu, aby nie rozpulchnić struktury, 
 • w swojej pielęgnacji używaj różnych odżywek, 
 • dobierz kosmetyk do porowatości włosów.  

Czy odżywkę do włosów się spłukuje? 

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje odżywek – do spłukiwania i bez spłukiwania, każda z nich służy konkretnym potrzebom. 

Odżywki do spłukiwania są przeznaczone do użycia po umyciu włosów szamponem. Po nałożeniu produktu na wilgotne włosy zwykle pozostawia się go na kilka minut, aby składniki aktywne mogły wnikać w strukturę włosa i naprawić uszkodzenia. Po tym czasie odżywka powinna zostać dokładnie spłukiwana. Kosmetyki do włosów bez spłukiwania są idealne dla osób potrzebujących intensywnej regeneracji i nawilżenia.

Z kolei odżywki bez spłukiwania to produkty pozostawiane na włosach, które zapewniają ciągłe działanie nawilżające i ochronne przez cały dzień. Są one aplikowane na lekko osuszone włosy po umyciu i nie wymagają spłukiwania. Właśnie dlatego są wygodnym rozwiązaniem dla osób o ograniczonym czasie, na przykład tych, które szykują się właśnie do pracy. Odżywki bez spłukiwania często mają lżejszą formułę, nie obciążają włosów i są idealne do codziennego stosowania, zwłaszcza dla osób z suchymi, zniszczonymi lub skłonnymi do plątania się włosami.

Zobacz również: rodzaje nożyczek fryzjerskich

Co daje odżywka? 

Odżywka do włosów dostarcza wiele korzyści, które pomagają utrzymać włosy w zdrowiu i poprawiać ich wygląd. Przede wszystkim zapewnia ona nawilżenie. Włosy suche lub po zabiegach chemicznych potrzebują odpowiedniej ilości humektantów. Inaczej będą szorstkie, odporne na stylizacje i kruche. To jednak nie wszystko, co do zaoferowania ma odżywka: 

 • Odżywienie – dostarcza ona składników odżywczych, a w tym witamin, minerałów i aminokwasów, które odpowiedzialne są za wzmocnienie włosów od wewnątrz. 
 • Ochrona – tworzy barierę ochronną na powierzchni włosa, chroniąc przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a szczególnie promieniowaniem UV czy wysoką temperaturą, która wykorzystywana jest podczas stylizowania. 
 • Zapobieganie uszkodzeniom – regularne stosowanie odżywki zmniejsza ryzyko łamania się i rozdwajania końcówek, co jest niezwykle ważne dla osób, które właśnie zapuszczają swoje włosy. 
 • Poprawa struktury i wyglądu – Odżywki wygładzają łuski włosa, dzięki czemu stają się one miękkie, gładkie i błyszczące.

Jak wybrać właściwą odżywkę do włosów? 

Dobieranie odżywki do włosów zaczyna się od zrozumienia ich typu. Cienkie, delikatne włosy wymagają lekkiej formuły, która ich nie obciąży. Grube i szorstkie włosy często potrzebują intensywniejszego nawilżenia, dlatego odżywki bogate w emolienty będą dla nich odpowiednie. Włosy farbowane lub zniszczone zabiegami chemicznymi skorzystają na odżywkach z proteiny, które pomagają odbudować uszkodzoną strukturę włosa.

Warto również rozważyć specyficzne potrzeby swojej skóry głowy. Osoby z tendencją do przetłuszczania powinny unikać aplikowania odżywek bezpośrednio na skórę głowy. Z kolei przy skórze suchej i wrażliwej, odżywki z właściwościami kojącymi i nawilżającymi mogą przynieść ulgę. Jakimi dokładnie czynnikami kierować się podczas wyboru produktów do włosów? 

 • Ich stan – włosy zniszczone, suche lub farbowane potrzebują odżywek bogatych w proteiny i inne składniki regenerujące. Oczywiście białko konieczne jest również w przypadku zdrowych włosów, ale nie w tak dużej ilości. 
 • Problemy skórne – w tym przypadku konieczne są odżywki z łagodzącymi składnikami. Niektóre produkty zawierają chemikalia, których należy unikać. 
 • Potrzeby nawilżające – wiele odżywek zawiera glicerynę czy aloes, które przyciągają wilgoć do włosa. Takie produkty są świetnym rozwiązaniem dla osób mających włosy niskoporowate i tolerując
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *