Nozyczki Fryzjerskie
Jakie są rodzaje nożyczek fryzjerskich?
Opublikowano Dodaj komentarz

Jakie są rodzaje nożyczek fryzjerskich?

Nozyczki Fryzjerskie

Rozpoczynasz pracę jako fryzjer i szukasz idealnych nożyczek fryzjerskich? A może otwierasz salon i chcesz zapewnić pracownikom dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi, ale nie wiesz, co kupić? Na rynku można znaleźć modele, które różnią się budową, zastosowaniem, a nawet rozmiarem! Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy zestawienie rodzajów nożyczek fryzjerskich. Sprawdź!

Budowa nożyczek fryzjerskich – o czym warto wiedzieć?

Znajomość budowy nożyczek fryzjerskich to podstawa. Dzięki tej wiedzy będziesz wiedzieć nie tylko, jak prawidłowo ich używać, ale także jak je czyścić i konserwować. To znacząco przedłuży ich czas użytkowania. A zatem, z czego składają się nożyczki fryzjerskie? Podstawowy element to oczywiście ostrza tnące. One mają przedłużenie nazywane płozą, która łączy się z ramieniem zakończonym oczkiem. Dzięki temu można trzymać nożyczki w dłoni. Na oczkach zazwyczaj znajdują się podpórka oraz amortyzator, który zapobiega obijaniu się palców. Ostrza są połączone ze sobą śrubą łączącą. W środku może znajdować się sprężyna, która zapewnia płynną pracę nożyczek.

Jednak w przypadku fryzjerskich narzędzi nie liczą się wyłącznie elementy, z których są zbudowane, a to, z jakiego materiału powstały. Najpopularniejsza jest hartowana stal nierdzewna. Ona jest odporna na:

  • uszkodzenia mechaniczne – często podczas pracy w salonie zdarza się, że narzędzia upadają. Nożyczki muszą być na to odporne, inaczej co chwilę trzeba będzie wymieniać je na nowe. To z kolei będzie generować dodatkowe koszty. Zatem jeśli chcesz tego uniknąć, postaw na model ze stali nierdzewnej. Nawet jeśli upadną na podłogę, nic im się nie stanie;
  • środki chemiczne i wilgoć – to sprawia, że nożyczki nie rdzewieją, a więc są bezpieczne dla klientów i można nimi wygodnie pracować.

Stal nierdzewna jest również niezwykle twarda. A zatem ostrza nie tracą swojego kształtu, mimo częstego użytkowania. Co więcej, ten materiał można odnawiać poprzez ostrzenie bez wpływu na jego wytrzymałość. Ma to kluczowe znaczenie, jeśli często używasz tych samych narzędzi. 

Cat Claw nożyczki fryzjerskie 5,5"

Cat Claw nożyczki fryzjerskie 5,5″ – stylowe i wygodne narzędzie dla każdego fryzjera

Nożyczki dla leworęcznych – czym się różnią?

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje nożyczek – dla prawo- i leworęcznych. Pierwsze z nich są najbardziej popularne i są dostępne na każdym kroku. Z tego powodu wiele osób, które ma dominującą lewą rękę, nauczyło się z nich korzystać. Jednak, jeśli jesteś leworęczny i chcesz wykonywać idealnie równe cięcia, zainteresuj się modelami specjalistycznymi. 

W tych produktach ostrze są ułożone odwrotnie – górne znajduje się po lewej, dzięki czemu możesz obserwować dokładnie, w którym miejscu tniesz włosy. Co więcej, wiele modeli dla leworęcznych ma “odwróconą” rękojeść, aby można było łatwiej trzymać nożyczki. A zatem, jeśli znajdujesz się w mniejszości i masz dominującą lewą rękę, zainwestuj w odpowiedni model. To przełoży się pozytywnie zarówno na Twój komfort, jak i pracę. 

Rodzaje nożyczek fryzjerskich i ich zastosowanie

Kluczowym elementem nożyczek są ostrza. To od nich zależy, jaki efekt uzyskasz na włosach. Dlatego zdecydowaliśmy się podzielić dostępne narzędzia ze względu na kształt ostrza. W rezultacie wyróżniamy modele:

  • relax – to klasyczne produkty, którymi bardzo łatwo się operuje. Niewiele ważą, więc ręka się nie męczy. Mają proste ostrze, które pozwalają na uzyskanie równego, ładnego cięcia. Ten model sprawdzi się, jeśli dużo pracujesz z nożyczkami na co dzień i zajmujesz się zarówno włosami kobiet, jak i mężczyzn;
  • degażówki – są to wyjątkowe narzędzia, których ostrza są ząbkowane. Doskonale nadają się do cieniowania włosów. Za ich pomocą można uzyskać łagodne przejścia pomiędzy kolejnymi warstwami kosmyków. W rezultacie fryzura wygląda ładnie i nie ma widocznych “schodków”;
  • offsetowe – zostały zaprojektowane dla osób, które zmagają się z bólem nadgarstka i palców. W tych nożyczkach ramię od strony kciuka jest krótsze. Dzięki temu narzędzie jest charakterystycznie wygięte w jedną stronę. To sprawia, że dłoń pozostaje w naturalnej, lekko pochylonej pozycji i nie ma mocnego nacisku na mięśnie. W rezultacie podczas pracy nie pojawia się ból, który mógłby utrudniać wykonywanie usług w salonie;
  • crane – mają specjalnie wygiętą konstrukcję, która przypomina żurawia. Pozwalają na wykonanie precyzyjnego i wyrafinowanego cięcia. Sprawdzają się przy oryginalnych fryzurach.

Jeśli zdarza Ci się często wykonywać zakrzywione cięcia, powinien Cię zainteresować model curved. Mają mocno zaostrzone krawędzie, a ostrza są lekko wygięte na końcu. Dzięki temu można wykonać idealną asymetryczną fryzurę. 

Zainteresuje Cię również: Mobilny fryzjer – czego potrzebujesz, aby czesać ludzi w domach?

Rozmiary nożyczek fryzjerskich – jakie są dostępne?

W przypadku nożyczek fryzjerskich nie liczą się wyłącznie materiał wykonania czy rodzaj ostrzy. Istotny jest również rozmiar. Narzędzia powinny być idealnie dopasowane do dłoni fryzjera. Dzięki temu ryzyko, że pojawi się ból lub inne dolegliwości, jest znacznie mniejsze. 

Rozmiary tych narzędzi fryzjerskich są podawane w calach. Najbardziej popularnym modelem jest ten o długości 5,5”. One doskonale sprawdzają się do większości technik strzyżenia. Co więcej, są dość uniwersalne i odpowiadają wielu fryzjerom. 

Zastanawiasz się jednak, skąd mieć pewność, że wspomniany rozmiar jest dla Ciebie odpowiedni? Możesz to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że:

  • zamkniesz nożyczki,
  • ułożysz ostrza pomiędzy palcem wskazującym i środkowym.

Jeśli wybrany model pasuje do Twojej dłoni, jego śruba powinna być mniej więcej na wysokości paznokcia palca wskazującego. 

Na rynku można także znaleźć narzędzia o długości 6,5” i 7”. One są często wybierane przez fryzjerów, którzy lubią wykonywać tzw. cieniowanie nad grzebieniem. Dzięki temu, że ostrze jest bardzo długie, można szybko skrócić wybrane pasmo bez konieczności kilkukrotnego rozczesywania tej samej partii włosów. 

Wybór nożyczek fryzjerskich nie powinien być przypadkowy. Przed zakupem dokładnie przeanalizuj ofertę, aby mieć pewność, że wybrany model pasuje nie tylko do Twojej dłoni, ale także stylu pracy. Dzięki temu zajmowanie się włosami klientów będzie prawdziwą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *